Tutuklu/hükümlüye dışarıdan kitap getirebilir miyim?
Cevap: Evet ziyaret saatleri içerisinde kitap getirilebilir.

 
Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl para yatırabilirim?
Cevap: PTT aracılığı ile Şarkışla PTT şubesine gönderilmek üzere hükümlü/tutuklunun ismini belirterek Şarkışla A2 tipi ceza infaz kurumu adresine gönderebilirler.


Görüş gününde yakınım cezaevinde değilse ?
Cevap: Görüş gününde tutuklu ve hükümlüler hastaneye veya mahkemeye gitmişler ise dönüş yaptıkları saatten itibaren mesai saatleri dahilinde görüş yaptırılır.


Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl eşya gönderebilirim?
Cevap: PTT aracılığı ile (lacivert ve yeşil renkler hariç) Şarkışla A2 tipi ceza infaz kurumu adresine gönderilir. Özel kargo ile gelen koliler kabul edilmeyecektir.


Avukat görüş saatlerini ne zaman yapılmaktadır?
Cevap: Avukat görüş saatleri Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri 15:45-17:00 ; Perşembe günü 15:30-17:00 ; Cuma 09:00-12:00---13:30-16:30 saatleri arasındadır.


Kapalı görüşten kimler faydalanabilir?
Cevap: EŞLERİ, ÇOCUKLARI, ANNELERİ, BABALARI, BÜYÜKANNELERİ VE BÜYÜKBABALARI, BÜYÜKANNE VE BÜYÜKBABASININ ANNE VE BABALARI, TORUNLARI ,KARDEŞLERİ, AMCALARI, HALALARI, TEYZELERİ, DAYILARI VE BUNLARIN EŞLERİ, KAYINBABALARI, KAYINVALİDELERİ, KAYINVALİDESİNİN KAYINBABASININ ANNE VE BABALARI, EŞİNİN BAŞKASINDAN OLMA ÇOCUĞU, TORUNUNUN ÇOCUĞU, VASİLERİ, KAYYIMLARI, KARDEŞİNİN ÇOCUĞU VE EŞİ, KAYINBİRADERLERİ, BALDIZLARI, YENGESİ, ENİŞTESİ, GÖRÜMCELERİ, GELİNİ, DAMADI akrabalık derecelerini belgeleyerek ziyaret edebilir.
Görüş hakkı dışında hükümlü veya tutuklunun görüşmek istediği 3 kişi (yakınlık derecesi önemli değildir) ile görüş hakkı her ayın son haftası yapılmaktadır.Cezaevine gelen hükümlü ve tutuklular cezaevine girişleri sırasında görüşmek istedikleri 3 kişiyi yazılı olarak beyan ederler.Ziyarete gelecek olan bu kişiler açık kimliklerini (kimlik ve fotokopisi) ve adreslerini belgelemek(ikametgah il muhaberi) suretiyle bu haktan yararlanırlar.Bu ziyaretçiler ölüm, ağır hastalık, doğal afet hükümlü ve tutukluların nakli yada ziyaretçilerin ziyaret olanağını ortadan kaldıracak yerleşim yeri değişikliği gibi zorunlu haller dışında değiştirilemez. Bunların dışındaki tutuklu/hükümlü ziyaretçilerinin Şarkışla Cumhuriyet Başsavcılığından yazılı izin alarak mesai saatleri içinde gelerek kapalı görüş yapabilirler.


Aylık açık görüşten kimler faydalanabilir?
Cevap: Hükümlü / Tutuklunun annesi, babası, eş ve çocukları.


Görüş saatimi nasıl öğrenebilirim?
Cevap: Görüşle ilgili sorularınız için 0 346 512 16 84 no lu telefonu arayabilirsiniz.


Yakınıma hangi eşyaları gönderebilirim ?
Cevap: Her türlü çorap, şalvar ve içerisinde demir bulunan ayakkabı ,lacivert , askeri renklerdeki kıyafetler ve deri gurubu eşyalar alınmaz.

 
Yakınıma yiyecek içecek getirebilir miyim ?
Cevap: Adalet Bakanlığının ilgili genelgesinde belirtildiği üzere Hükümlü ve Tutuklular kendilerine verilen iaşe harici ihtiyaçlarını kurum kantininden temin etmektedirler. Dolayısıyla içeri yiyecek içecek girişi yasaktır. Açık görüş günlerinde hükümlü ve tutuklular daha önceden kantinden temin ettikleri yiyecek ve içecekleri yakınlarıyla görüş yerlerinde tüketebilirler

 
Yakınımla ne kadar görüş yapabilirim ?
Cevap: Adalet Bakanlığın konuyla ilgili yeni genelgesinde belirtildiği üzere görüş süresi yakınıyla görüşmeye başladığı andan itibaren geçerlidir.


Açık görüş günleri değiştirilebilirmi ?
Cevap: Belirlenen kurallar çerçevesinde açık görüş günleri kurum idaresi tarafından belirlenmiştir. Değiştirilemez.

 
Hükümlü tutuklulara verilmek üzere alınacak giyim eşyalarının miktarı..?
Cevap:

1- Bir adet palto ve mont
2- îki takım elbise
3- Bir adet eşofman
4- Dört adet gömlek
5- îki adet kazak
6- îki takım pijama
7- îki adet pantolon
8- Bir adet spor ayakkabı
9- Bir adet kışlık ayakkabı
l O- Bir adet iskarpin
11- Uç adet tişört
12- Gerektiği kadar iç çamaşırı, çorap ve mendil (Bunlar
kantinden temin edilecektir. Dışarıdan kesinlikle
kabul edilmeyecektir.)
13- îki adet kravat
14- Bir adet kemer
Yukarıda belirtilenlerin dışında odalara kesinlikle
hiçbir eşya alınmayacaktır.
15- Odalarında kafes içinde bir kuş (Muhabbet Kuşu.
Kanarya, Bülbül türü ile sınırlı olmak kaydıyla )
besleyebilirler.

Telefon görüşmeleri için gerekli evraklar nelerdir?
Cevap: 1.TELEFON FATURASININ ASLI (SON DÖNEME AİT OLACAK)
2.VUKUATLI NÜFUS KAYDI ÖRNEĞİ (FATURA SAHİBİNİN HÜKÜMLÜ VEYA TUTUKLUYLA YUKARIDA BELİRTİLEN AKRABALIK DERECESİNİ BELİRTEN VE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN BELGE.)
3.NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ (FATURA SAHİBİNE AİT)
4.İKAMETGAH İLMUHABERİ (FATURA SAHİBİNE AİT VE MUHTARDAN)
5.CEP TELEFONLARI İÇİN HATLI İSE FATURA KONTURLU HAT İSE ABONELİK SÖZLEŞMESİ
BU BELGELER AÇIK VEYA KAPALI GÖRÜŞ YOLUYLA VEYA POSTA VASITASIYLA CEZA VE İNFAZ KURUMLARINA ULAŞTIRILABİLİR.


Tutuklu-Hükümlülerin yapabileceği telefon görüşmesi hakkında genel bilgiler ?
Cevap:

Kınama cezası dışında disiplin cezası almamış hükümlü ve tutuklular idarenin kontrolünde bulunan ve kurumun uygun yerlerine yerleştirilmiş telefonlardan yararlandırılırlar.Kurum personeli bu telefonları kullanamaz.
Kınama cezası dışında disiplin cezası bulunan hükümlü ve tutuklular bu cezaları kaldırılmadıkça telefonla konuşma hakkından yararlanamazlar.
Hükümlü ve tutukların telefonla konuşma gün ve saatleri kurumda bulunan telefon adedi,başvuru sırası ve sayısı,kurumun asayiş ve güvenliğini dikkate alınarak belirlenir.Konuşma süresi 10 dakikayı geçemez . Bu süre sonunda konuşma kendiliğinden kesilir.Ölüm,ağır hastalık,doğal afet,yangın vb. durumlarda,idarenin izni olmak kaydıyla gerçekleştirilir.Eğer bu hak daha önce kullanılmışsa, bir sonraki haftaya ait konuşma hakkı öne alınabilir.
Telefonla görüşme ücreti görüşmeyi yapan hükümlü ve tutuklular tarafından karşılanır.
Her hükümlü ve tutuklu bu yönetmelikte belirtilen esaslar çerçevesinde eşi, çocukları, torunları,anası,babası,büyükbabası,büyükannesi,kardeşi,amcası, halası, teyzesi, dayısı, kayınbabası, kayınvalidesi, kardeşinin çocukları, kayınbiraderi,baldızı,görümcesi, eltisi, geline veya damadından birisi ile haftada bir defa telefon görüşmesi yapabilir.
Hükümlü veya tutuklu ,konuşmasına kendi adını ve soyadını söyleyerek başlar.Görüştüğü kişinin adını soyadını ve telefon numarasını tekrar etmesini isteyerek konuşmasına devam eder.

SİVAS ŞARKIŞLA A2 KAPALI CEZA TEVKİF EVİ ANA SAYFA